ترمیم دندان های جلو آمده


ترمیم دندان های جلو آمده ( یا بیرون زده ) میتواند یک چالش باشد اما برخی راه حل های بسیار خلاقانه برای بیماران وجود دارد که میتوانند به سرعت از آنها نتیجه بگیرند.

برخی مواقع این راه حل ها میتوانند کمی تکان دهنده باشند، اما وقتی که بیمار متوجه مشود که سه گزینه دارند و میتوانند یکی از آنها را انتخاب کنند، عموما میخواهند که دندان های بیرون زده در کوتاه ترین زمان ممکن ترمیم شوند.

ترمیم دندان های جلو زده بستگی به شرایط خاص هر بیمار دارد.

ترمیم دندان های جلو آمده بدون براکت ها

اصطلاح ” دندان های جلو آمده ” دندان هایی را توصیف میکنند که بیش از حد به سمت جلو آمده اند.

دندان های جلو آمده و استخوان فک بالایی به سمت جلو حرکت کرده اند و در نتیجه فاصله بین دندان ها بیشتر و بیشتر میشود، همچنین به خاطر فرم دندان ها، لب ها به سمت بالا هل داده میشوند، در واقع دندان ها لب ها را به سمت بالا هل میدهند در حالی که خودشان به سمت جلو مایل میشوند.

روند اصلاح گاز گرفتن بسیار آهسته است و بیمار تغییرات را به ندرت حس میکند، تا زمانی که عکسی از خودشان میبینند و تصمیم میگیرند که دندان های جلو آمده را، در آن، ترمیم کنند.

دندان های جلو آمده میتوانند ناشی از فشار زبان به دندان ها و یا کاهش ترکم استخوان در اطراف دندان ها باشند.

وقتی که بیماری تراکم استخوانی خود را از دست میدهد، دندان ها راحت تر میتوانند جا بجا شوند و عموما زبان، دندان ها را به جلو هل میدهد.

برخی مواقع که بیماری های لثه و از دست دادن تراکم استخوانی وجود دارد، تنها کشیدن دو دندان جلویی و ادغام آن با کمی پیوند استخوان میتواند عفونت دندان، ترکم کم استخوان و مشکلات دندانی را در یک روند حل کند.

بیمار با یک بریج موقت که به صورت تمام وقت در دهانش باقی میماند ( تا زمانی که بهبود یابد ) از کلینیک خارج میشود و حدود یک ماه بعد، یک بریج دائمی از جنس چینی آماده میشود.

بیمار تنها بعد از گذشت اولین روز درمان ظاهر بسیار بهتری خواهد داشت؛ این عملکرد یک برد کامل است، چرا که عفونت از بین رفته، دندان های جلو آمده ترمیم شده اند و بیمار بلافاصله از نظر ظاهری بهبود میابد؛ هم چنین افراد، بعد از ترمیم دندان های جلو آمده به صورت واضح تری صحبت میکنند.

فاصله بین دندان ها

ممکن است بیمار هرگز فاصله بین دندان های خود نداشته باشد و بعد ها این فواصل شروع به پدیدار شدن کنند؛ ممکن است فواصل یا شکاف ها بسیار کوچک باشند و بسیاری موارد دیگر که اکثر بیماران به آنها هیچ توجهی نمیکنند.

بعضی بیماران فواصل کوچکی در بین دندان های خود دارند و هر چه این فاصله ها بزرگتر میشوند مشکل بیشتر به نظر میاید اما چیزی که بیمیران متوجه آن نیستند این است که در این زمان چقدر لب بالایی آنها حرکت کرده است و اینکه صحبت کردنشان به وضوح قبل نیست.

فواصل بین دندان ها و مشکلات گفتاری

فواصل بین دندان ها در واقع میتوانند نحوه گفتار بیمار را تغییر دهند، حرف “س” دیگر به آن شدت تلفظ نمیشود و بیمار شروع به استفاده از زبان خود برای بیان واضح تر حروف میکند؛ هر چه بیشتر از زبان خود استفاده کنند، فواصل بین دندان ها افزایش میابد.

دندان های جلو آمده و لب ها

دندان های جلو آمده باعث میشوند که در هنگام لبخند زدن لثه ها بیش از حد نمایان شوند.

سطح بیش از حدی از لثه ها دیده میشوند و لب های بیمار بیش از حد به سمت بالا حرکت میکنند زیرا استخوان فک بالایی بیش از حد برجسته است.

وقتی بیمار دندان های جلو آمده دارد حتی فرم حرکت لب ها تغییر خواهد کرد؛ بسیاری از این قبیل بیماران حتی قادر به این نیستند که لب های خود را کامل روی دندان هایشان قرار دهند. بعد از ترمیم دندان ها، لب ها حالت راحت تری دارند و شکل ظاهری دهان فرد طبیعی تر خواهد بود.

بهبود و زیبایی لبخند با ترمیم دندان های جلو آمده

حدود یک تا دو ماه بهبودی کامل بیمار و قرار دادن بریج چینی زمان میخواهد.

پزشک متخصص ، دندان های جایگزین را درون دهان به صورت کامل جا میدهد تا ظاهری کاملا طبیعی به وجود آید.

اگر شکل دندان درست باشد، لثه در اطراف دندان های موقت ترمیم میشود و بدین صورت کاملا شبیه به یک دندان طبیعی دیده میشود.

کامپوزیت ونیر یکی دیگر از راه های برطرف کردن دندانهای جلو آمده است که می توانید درباره آن از ما بپرسید