لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

Picture of دکتر روشنک غفاری
دکتر روشنک غفاری

فلوشیپ زیبایی از جنوا ایتالیا

لمینت دندان

برای مشاوره دندانپزشکی، قیمت ها و گرفتن وقت شماره خود را وارد نماید. ما با شما تماس میگیریم.

لمینت دندان پوسته ای ظریف از جنس پرسلن چینی است که به سطح خارجی دندان متصل می شود.

مزیت لمینت دندان در تراش کم دندان و ‏رنگ شفاف و طبیعی آن است که با آن می توان لبخندی فوق العاده جذاب را به فرد هدیه کرد. در مقایسه با مواد کامپوزیتی ، در برابر تغییر رنگ و لک شدن بسیار مقاوم است.

لمینت‌ها به مانند کاپوشی نازک روی سطح بیرونی دندان قرار می‌گیرند و نواقص ظاهری مانند بد رنگی، نامنظمی، شکستگی و فواصل بین دندانی را به طور کامل پنهان می‌کنند. این پوسته‌ها با دقت و ظرافت بسیار بالا بر روی دندان نصب می‌شوند و به طور کامل با رنگ و ساختار طبیعی دندان شما هماهنگ می‌شوند.

کاربردهای لمینت دندان به طور خلاصه

 • شکل و رنگ دندان های جلو و درمان تغییر رنگ دندان ها
 • ترمیم شکستگی ها و بستن فضای بین دندان ها
 • تغییر موقعیت دندان ها و اصلاح سایر ناهنجاری های دندان های جلو
لمینت دندان

بسته شدن فاصله بین دندانها با استفاده از لمینت دندان

بستن فاصله بین دندان ها گاهی اوقات تأثیر زیادی در ظاهر فرد دارد؛ زیرا این فاصله ها باعث انحراف چشم طرف مقابل به سمت وی ​​می شود و در نتیجه او به چهره فرد توجه نمی کند. علت اینگونه فاصله بین دندان به طور کلی ارثی و مادرزادی است. اگر نسبت عرض دندان ها به اندازه فک کمتر از حد معمول باشد ، بین دندان ها فاصله به وجود می آید.

عادات دهان مانند فشار دادن بیش از حد بین دندان ها یا قرار دادن قلم بین آنها نیز می تواند باعث ایجاد چنین فواصل شود که در این موارد ابتدا باید چنین عادت هایی را کنار گذاشت. این شکاف ها از چند طریق قابل رفع است که یکی از آنها لمینت دندان است.

اصلاح طرح لبخند با استفاده از لمینت دندان

اصلاح طرح لبخند به معنای تنظیم رابطه بین لثه و لب و دندان است ، به این معنی که گاهی اوقات وقتی دندان ها بسیار کوچک هستند ، لبخند فرد زیبا نیست. برای حل مشکل کوتاهی دندانها ، از جراحی لثه برای افزایش طول تاج دندان استفاده می شود اما با لمینت دندان خوش فرم تر و زیبا تر می شود.

مرتب سازی و لیفتینگ دندان ها با استفاده از لمینت دندان

لمینیت دندان یکی از راه های صاف کردن دندان های کوتاه ، بلند یا کج است.

نحوه نگهداری از لمینت دندان

لمینت مانند دندانهای طبیعی نیاز به مراقبت دارد و باید حداقل دو بار در روز مسواک زده شود و بهتر است هنگام خوردن غذاهای جامد که ممکن است تنها علت آسیب رساندن به لمینت دندان باشد ، احتیاط کنید.

مزایا و معایب لمینت دندان

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت ونیر لایه نازکی از مواد سرامیکی دندان است که عمدتا برای بهبود زیبایی دندان ها ، به ویژه دندان های قدامی ، روی سطح دندان قرار می گیرد. بنابراین ، لمینت راهی برای دستیابی به لبخندی زیبا با حداقل تراش و آسیب رساندن به دندان است.

لمینت دندان نه تنها رنگ دندان را تغییر می دهد ، بلکه این احساس را ایجاد می کنند که دندان در قوس دندان از وضعیت بهتر و هماهنگی برخوردار است.

تفاوت اصلی بین لمینت و روکش های تمام سرامیک این است که روکش دندان تمام سطوح دندان ها را می پوشاند و بنابراین به تراش بیشتر نسج دندان نیاز دارد ، در حالی که لمینت ها فقط سطح باکال دندان ها را می پوشانند و در نتیجه یک درمان محافظه کارانه تر انجام می شود.

کامپوزیت دندان اگرچه از زمان معرفی بسیار پیشرفت کرده اند ، اما هنوز کاستی هایی دارند که باعث شده استفاده از روکش های سرامیکی بر انواع کامپوزیت ونیر در اکثر موارد در دندانپزشکی زیبایی ترجیح داده شود.

روکش های سرامیکی پایدارتر هستند و زیبایی بهتری دارند؛ اگر این نوع روکش ها با روش صحیح نصب شوند و فرد از بهداشت دهان و دندان برخوردار باشد ، ماندگاری طولانی مدت آنها بسیار زیاد است. به طور کلی از لمینت دندان برای ترمیم دندانهای شکسته یا تغییر رنگ یافته استفاده می شود.

چون ونیر بسیار نازک است و هیچ فلزی در آن وجود ندارد، حالتی نیمه شفاف دارد که ظاهری طبیعی به دندان می‌دهد که زیر نور فلورسنت و یا فلاش عکاسی نیز غیرطبیعی به نظر نخواهد رسید

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

اگر از شکل دندان‌های خود راضی نیستید، می‌توانید با لمینت دندان‌هایی زیبا و لبخندی جذاب داشته باشید. این درمان دندانپزشکی زیبایی نقص‌هایی مانند ترک خوردن، نامرتبی و تغییر رنگ دندان‌ها را می‌پوشاند.

متخصصین ما مراقبت‌ها و درمان‌هایی را برای نگهداری از دندان‌ها ارائه می‌دهند که زیبایی همیشگی لبخندتان را تضمین می‌کند.

دندانپزشکان مجرب ما مناسب بودن درمان لمینت را در جلسه مشاوره بررسی می‌کنند. لمینت دندان معمولاً برای موارد شدید ترک خوردن، لب پر شدن، فاصله‌دار بودن، ساییدگی و لک شدن و تغییر رنگ دادن دندان‌ها توصیه می‌شود.

کاربرد لمینت دندان

مهم‌ترین کاربردها و مزایای لمینت دندان عبارت است از:

 • بستن فاصله بین دندانی که به “مثلث سیاه” معروف است.
 • ترمیم پوسیدگی، فرسودگی و سایش و جایگزینی مینای ساییده شده
 • تغییر شکل، بلندی و پهنای دندان
 • بهبود تقارن و جهت‌گیری دندان‌ها، تغییر شکل دندان‌های نامرتب و بی‌نظم
 • تغییر فام و ارزش رنگ (روشنی)
 • پوشاندن نقص‌های دندان
 • اصلاح اکلوژن و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها

انواع لمینت دندان

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

دندانپزشک با توجه به نوع مشکل و نقص دندان، نوع مناسب لمینت دندان را توصیه می‌کند. mدر ادامه سه نوع متداول ونیر را توضیح می‌دهیم.

ونیر پرسلینی (لومینرز)

ونیر پرسلینی بادوام‌ترین نوع لمینت دندان است که ماندگاری آن بسته به میزان مراقبت بیمار 10 ـ 5 سال است.

مزیت دیگر این نوع لامینت دندان که از نیمه شفاف بودن آن نشأت می‌گیرد، شباهت آن به مینای دندان است. به علاوه پرسلین در برابر لک شدن مقاوم است و به این ترتیب دندان‌ها تا مدتی طولانی زیبا و درخشان یاقی خواهد ماند.

لومینرز عنوان تجاری ونیر پرسلینی است. تفاوت بین ونیر لمینت معمولی و لومینرز به شیوه تولید و اجرای آنها مربوط می‌شود.

روکش نازک ونیر لومینرز به باریکی لنز است و دندانپزشک لومینرز را بدون تراشیدن دندان، روی آن قرار می‌دهد. برای این که بتوان درمان لومینرز و لامینت دندان را انجام داد، باید سطح کافی از دندان باقی مانده باشد تا بتوان ونیر را به خوبی روی آن چسباند و نتیجه‌ای قابل قبول و ماندگار به دست آورد.

ونیر کامپوزیتی

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

دندانپزشک برای انجام ونیر کامپوزیتی یا ونیر مستقیم، رزین کامپوزیت را روی دندان می‌زند و سپس آن را شکل می‌دهد تا دندانی زیبا ایجاد شود.

اگرچه ونیر کامپوزیتی ارزان‌تر از ونیر پرسلینی است، اما ظرف یک تا دو سال ترک برمی‌دارد و به راحتی لک می‌شود. به علاوه دندانپزشک باید مهارت و دقت بالایی برای شکل دادن به کامپوزیت ونیر داشته باشد.

ونیر کامی

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

این درمان تخصصی یکی از روش‌های درمان ساییدگی دندانی است که عمدتاً در سمت کام (سقف دهان) دندان‌های پیشین فک بالا بروز می‌یابد. این نوع ساییدگی دندان غالباً پی‌آمد خوردگی اسیدی است و از عوارض بیماری‌هایی مانند رفلاکس اسید یا بولیمی (پرخوری عصبی) محسوب می‌شود. البته پیش از انجام ونیر کامی باید علت این ساییدگی تشخیص داده و درمان شود. ونیر کامی از طلا، پرسلین و کامپوزیت تهیه می‌شود.

مراحل لمینت دندان

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

لمینت دندان در سه مرحله زیر روی دندان قرار می‌گیرد:

ارزیابی وضعیت و مشاوره

دندانپزشک از دندان‌ها عکس و قالب می‌گیرد و احتمالاً دستور رادیوگرافی نیز می‌دهد تا تشخیص دهد که چه اقداماتی باید برای رسیدن به لبخندی رویایی انجام شود. دندانپزشک از متخصصین دیگری مانند ارتودنتیست و متخصص لثه نیز برای متقارن ساختن لبخند یا درمان مشکلات آسیب زننده به ساختارهای نگهدارنده دندان کمک می‌گیرد.وی همچنین بررسی می کند که شما کاندید مناسبی برای لمینت دندان باشید.

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

آماده‌سازی دهان و قالب‌گیری

دندانپزشک و متخصص لابراتوار پس از تهیه طرح درمان و تعیین بلندی، شکل، بافت سطح، سایه رنگ و موقعیت دقیق هر دندان تصمیم می‌گیرند که آیا لازم است ساختار دندان تراش داده و برداشته شود یا خیر. در بسیاری از موارد لازم نیست که دندان برای قرار دادن ونیر تراش داده شود یا میزان این آماده‌سازی حداقل است. اگر لازم باشد که تغییرات جدی‌تری در شکل یا موقعیت دندان ایجاد شود یا اگر نقص‌های دندان متعدد باشد، دندان باید بیشتر تراش داده شود، در این حالت روکش موقت روی دندان گذاشته می‌شود تا بیمار در مدت انتظار برای آماده شدن لمینیت دندان نیز لبخندی زیبا داشته باشد.

از دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده قالب گرفته می‌شود و همراه با عکس، اندازه‌های صورت، بایت و حرکات فک به لابراتوار فرستاده می‌شود.

تحویل و باندینگ ونیر

در مرحله آخر دندانپزشک از اندازه بودن و ظاهر مناسب ونیر مطمئن می‌شود، سپس این روکش زیبایی نازک را به جلوی دندان‌ها می‌چسباند. عامل‌های باندینگ از کامپوزیت یا مواد همرنگ دندانی تشکیل می‌شود که برای پر کردن دندان به کار برده می‌شود. تمام بیماران در سراسر جهان از نتیجه درمان رضایت دارند. چنانچه موقعیت یا بلندی دندان‌ها تغییر کرده باشد، مدتی طول می‌کشد تا بیمار به لمینیت عادت کند و بتواند آواها را به درستی تلفظ کند؛ این مدت از چند ساعت تا چند هفته متغیر است.

پس از درمان

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

دندان‌ها معمولاً تا چند روز پس از آماده‌سازی و قرار دادن لمینت دائمی دردناک است. بیمار می‌تواند برای تسکین درد مسکن مصرف کند. به بیماران توصیه می‌شود که استراحت کنند و برای کاهش ورم از کمپرس استفاده کنند. همچنین از بیمار خواسته می‌شود که تا چند روز مراقب تغذیه خود باشد و غذاهای نرم میل کند. دوران بهبود ونیر کوتاه است و با توجه به نتایج چشمگیری که به دست می‌دهد، مسلماً ارزش تحمل این اندک ناراحتی و ورم را دارد.

مراقبت از لمینت

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

لمینت دندان نیز دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارد و رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ آن ضروری است. برای مراقبت از ونیر پرسلینی توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

 •  احتمال پوسیدگی دندان‌های پوشانده شده با ونیر پرسیلنی نیز وجود دارد. بنابراین باید به طور منظم مسواک بزنید و بین دندان‌ها را نخ بکشید تا باکتری‎ها و ذرات غذایی که ممکن است به دندان‌ها و سطح لمینیت آسیب بزند، از بین دندان‌ها خارج شود.
 •  به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. ویزیت‌های منظم و دوره‌ای، حتی پس از لمینت دندان‌ها، بسیار مهم است. دندانپزشک جرم‌گیری کاملی را انجام می‌دهد و مطمئن می‌شود که ونیر نشکسته، ترک برنداشته و لب‌پر نشده است.
 •  از خمیردندان غیرساینده استفاه کنید. پس از لمینیت حتماً دندان‌ها را با خمیردندان غیرساینده مسواک بزنید، چون خمیردندان ساینده سطح ونیر را خراش می‌دهد و آنها را تیره و بدرنگ می‌کند.
 •  از جویدن یا گاز زدن به اشیاء سفت خودداری کنید. به هیچ وجه اشیاء سفتی مانند مداد یا ناخن را نجوید، در غیر این صورت ممکن است ونیر ترک بردارد، ساییده شود و آسیب ببیند.

آیا ونیر به مرور زمان لک یا تیره می‌شود؟

 ونیرهای مرغوب تهیه شده از پرسلین تراکم بالایی دارند و به خوبی پولیش می‌شوند. لومینرز به ندرت لک می‌شود و رنگ آن بسیار پایدار است. چون تمام رنگدانه‌ها نه در سطحی که در نهایت ساییده می‌شود، بلکه داخل بدنه شیشه‌ای مدفون است، بنابراین ته رنگ اولیه به مرور تغییر نمی‌کند. ونیرهای ارزان‌تر تهیه شده از قطعات یک‌پارچه‌ی پرسلینی لک‌های سحطی دارند تا بیشتر به بقیه دندان‌ها شباهت پیدا کنند. چون رنگدانه‌های سطحی این نوع ونیر به مرور ساییده می‌شود، ونیر در نهایت روشن‌تر خواهد شد.

استحکام

لمینت دندان استحکام و دوام بالایی دارد، اما دوام آن مانند بسیاری از امور زندگی مشروط و وابسته به عامل‌های متعدد است. اگر دندانپزشک هنگام آماده‌سازی دندان سعی کرده باشد که ساختار دندان را حفظ کند و هنوز مینا روی بخش اعظم تاج دندان وجود داشته باشد، ونیر استحکامی فوق‌العاده خواهد داشت و حتی محکم‌تر از دندان طبیعی خواهد بود. اما اگر مقدار زیادی از دندان تراش داده شده باشد و هیچ مینایی باقی نمانده باشد، لامینت دندان انتخاب مناسبی نخواهد بود. پیوند، بدون وجود مینای دندان قوی نخواهد بود و به این ترتیب طول عمر ترمیم کاهش خواهد یافت، به ویژه اگر بیمار عادت به دندان قروچه و روی هم ساییدن دندان‌ها داشته باشد.

با توجه به مقاومت کششی شیشه احتمال دارد که لبه‌های ونیر یا روکش در اثر تحمیل فشار ناشی از دندان قروچه کردن ترک بردارد یا لب‌پر شود. همان‌طور که گفته شد، مقاومت پرسلین حدوداً 90 % مقاومت مینای دندان است.

دوام

متوسط ماندگاری ونیر ده سال است، البته در سال‌های اخیر ونیرهای پرسلینی محکم‌تر و بادوام‌تری ساخته شده است که طول عمر ونیر را افزایش قابل ملاحظه‌ای داده است. هرچند ونیر نیز همانند دندان طبیعی آسیب‌پذیر است. اگر ونیر بشکند یا از روی دندان جدا شود، بیمار باید تمام قطعات شکسته را با دقت جمع‌آوری کند و آنها را در اولین فرصت برای ترمیم و یا چسباندن مجدد به کلینیک ببرد. اگر این کار ممکن نباشد، روش‌های جایگزین مختلفی مانند روکش یا کامپوزیت باندینگ وجود دارد. خوشبختانه بیمار هنگام شکستن یا جدا شدن ونیر کمترین ناراحتی و دردی حس نمی‌کند.

لمینت در دوران بارداری

لمینت دندان لبخند درجه 1 و درخشان

ونیر پرسلینی دندان‌ها در دوران بارداری ایمن است، هرچند برخی دندانپزشکان ترجیح می‌دهند تا زمان متولد شدن نوزاد صبر کنند و درمان را پس از زایمان کامل کنند. تنها عارضه جانبی بارداری برای لمینت دندان که باعث می‌شود مادران آینده درمان را موکول به بعد از زایمان کنند، افزایش حساسیت لثه‌ها به دلیل افزایش حجم خون است.

سلامت لثه‌ها و دندان‌ها در دوران بارداری بسیار مهم است. جنین در حال رشد کلسیم را از تمام منابع موجود در بدن مادر، از جمله دندان‌ها می‌گیرد. با این توصیف بانوان باردار باید در دوران بارداری به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه کنند تا اطمینان حاصل شود که کمبود کلسیم سلامت دندان‌ها را به خطر نیانداخته است. چون ونیر دندان‌ها را می‌پوشاند، نمی‌توان چک‌آپ‌ها را به طور معمول انجام داد. این موضوع نیز مسئله‌ای است که بانوانی که قصد باردار شدن دارند، باید آن را پیش از شروع درمان با دندانپزشک خود در میان بگذارند.

خطرها و عوارض جانبی

خطرها و عوارض لامینت دندان، به دلیل غیرتهاجمی بودن این درمان بسیار خفیف و انگشت‌شمار است. در هر حال عوارض احتمالی که بیمار باید قبل از شروع درمان از آنها اطلاع داشته باشد، عبارت است از:

 •  امکان برداشتن ونیر پرسیلینی به دلیل تراش دادن دندان وجود ندارد: برای جایگذاری ونیر روی دندان باید لایه نازکی از مینای دندان تراش داده شود تا بتوان ونیر را به سطح دندان چسباند. مینایی که تراش داده می‌شود، قابلیت ترمیم خود را ندارد و برای همیشه از بین می‌رود. بنابراین ونیر پرسلینی درمانی برگشت‌ناپذیر است. پس از آن که دندان‌ها را لمینیت کردید، چون دیگر مینای محافظی روی دندان وجود ندارد، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، ونیر باید همواره روی دندان باقی بماند یا تعویض شود.
 •  ممکن است ونیر پرسلینی ساییده شود یا بشکند و تجدید آن ضروری شود: اگرچه ونیر پرسلینی دوام بالایی دارد، اما مادام‌العمر نیست و ممکن است پس از مدتی نیاز به تعویض پیدا کند. ونیر پرسلینی به مرو زمان ساییده می‌شد، می‌شکند، لب‌پر می‌شود یا می‌افتد. ونیر آسیب دیده باید تعویض شود تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.
 •  افزایش حساسیت دندان و احتمال آسیب دیدگی دندان: دندان‌های برخی بیماران پس از لامینت دندان حساس‌تر می‌شود. البته حساسیت غالباً پس از یک هفته فروکش می‌کند.

هزینه

هزینه ونیر برای تمام بیماران یکسان نیست. عوامل تاثیر گذار در هزینه لمینت عبارتند از:

 • هزینه لمینت به تقارن بافت قبل از درمان، مرتب بودن دندان‌ها، متحرک بودن لب و میزان مشخص بودن دندان‌ها هنگام لبخند زدن، شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (بایت)، میزان تغییر شکل لازم دندان، بلندی و روشنی دندان و … بستگی دارد.
 • همچنین هزینه لمینت دندان به تجربه متخصص لابراتوار (سرامیست) نیز بستگی دارد. بسیاری از بیماران به این نکته توجه نمی‌کنند که در واقع این دندانپزشک، دندانپزشک زیبایی و پروستودنتیست نیست که ونیر را می‌سازد، بلکه متخصص لابراتوار طرف قرارداد این پزشکان است که ونیر را تهیه می‌کند. بدیهی است تجربه و مهارت این متخصص بر ظاهر و کیفیت نهایی لمینیت دندان اثر می‌گذارد.
 • انواع ونیر، ونیر را می‌توان از انواع مختلفی از پرسلین مخصوص تهیه کرد. جدیدترین، طبیعی‌ترین و بادوام‌ترین ماده معمولاً گران‌تر از مواد قدیمی‌تر است. به علاوه روش‌های جایگزینی پیشرفته‌ای وجود دارد که بهره‌گیری از آنها هزینه درمان را افزایش می‌دهد.
 • موقعیت جغرافیایی، هزینه درمان‌های دندانپزشکی نیز مانند اکثر مخارج زندگی، در سراسر کشور یکسان نیست. لامینت دندان‌ها در کلان شهری مانند تهران پرهزینه‌تر از ونیر دندان‌ها در شهری کم‌جمعیت و کوچک است.
 • تجربه دندانپزشک، بدیهی است که دندانپزشکان زیبایی مجرب و ماهر در مقایسه با همکاران کم‌تجربه خود، هزینه بیشتری را برای لمینیت دندان‌ها دریافت می‌کنند.