درد بعد از عصب کشی به علت عفونت دندان

در گذشته، عصب کشی یا درمان ریشه بسیار دردناک بود به همین دلیل گاهی مردم از مراجعه به دندانپزشکی و عصب کشی امتناع می‌کردند؛ امروزه دندانپزشکان روش‌های مختلفی برای کاهش درد دارند که می‌توانند از آنها برای کاهش درد در زمان عصب کشی استفاده کنند.

قبل از شروع فرآیند عصب کشی، دندانپزشک یک داروی بی حسی موضعی به محل تزریق می‌کند که درد را کاهش می‌دهد؛ با این وجود، ممکن است بیمار در حین تمیزسازی و خالی کردن دندان نیز کمی فشار را احساس کند اما در فرآیند اصلی عصب کشی دردی احساس نخواهد کرد.

از آنجا که اثر داروی بی حسی پس از انجام عصب کشی از بین می‌رود، ممکن است بیمار درد و حساسیت خفیفی را احساس کند.

این درد و حساسیت در مرحله تمیزسازی و خالی کردن دندان ایجاد می‌شود. در مرحله خالی کردن، دندانپزشک یک سوراخ کوچک روی تاج دندان ایجاد کرده و مغز یا پالپ دندان بیمار را از محفظه پالپ یا مغز دندان خارج می‌کند. با اینکه درد و حساسیت حاصل از عصب کشی آزار دهنده هستند اما تنها چند روز طول کشیده و سپس برطرف می‌شوند.

عصب کشی یک روش درمان اصلی و مهم است، بنابراین وجود درد بعد از عصب کشی دندان عفونی امری طبیعی می‌باشد.

برای عصب کشی، ابتدا باید کانال‌های دندان (حفره‌ی داخلی ریشه) کاملا تمیز شوند و این کار باعث تحریک اعصاب و لثه‌های مجاور می‌شود.

درد ایجاد شده از عصب کشی همیشگی نیست. در حقیقت، عصب کشی به منظور جلوگیری از ایجاد درد ناشی از پوسیدگی یا شکستگی دندان انجام می‌شود.

درمان عفونت دندان عصب کشی شده چند روز طول میکشد ؛ وجود درد خفیف تا ملایم به مدت چند روز پس از عصب کشی طبیعی است.

اگر درد بیش از این طول کشید، باید کانال‌های دندان بیشتر تمیز شوند یا دندانپزشک از روش‌های دیگری برای درمان استفاده کند.

در مطب دندانپزشکی دکتر روشنک غفاری کلیه اعمال جراحی و غیر جراحی عصب کشی با روش‌های به روز و با حداقل درد ممکن انجام می‌شود و مراجعین می‌توانند برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر ‌با شماره‌ های ما تماس حاصل فرمایند.

شش دلیل درد دندان بعد از عصب کشی

درد بعد از عصب کشی به علت عفونت دندان

پس از عصب کشی، ایجاد حساسیت در اطراف دندان عصب کشی شده طبیعی است اما این حساسیت باید حداکثر سه تا پنج روز طول بکشد. با این حال، اگر درد بیش از چند روز طول کشید، ممکن است عوارضی در اثر عصب کشی ایجاد شده باشد. پس از عصب کشی، شش موردی که در زیر آمده باعث ایجاد درد خواهند شد. این شش مورد عبارتند از:

عفونت استخوان

ممکن است عصب کشی به بهترین نحو انجام شده باشد. دندانی که عفونت دارد به خوبی تمیز و هواگیری شده و سپس توسط ماده‌ی پرکننده‌ی بسیار خوب یا روکش مناسب روی آن پوشیده شده باشد. اما اگر هنوز در استخوان اطراف ریشه، باکتری وجود داشته باشد، استخوان ملتهب و دردناک خواهد ماند. خوشبختانه، با برداشت منبع باکتری (عصب مرده‌ی دندان)، باکتری‌ها جایی برای مخفی شدن نخواهند داشت. سیستم ایمنی بدن باید بتواند به موقع باکتری‌ها را از بین ببرد. برای تسریع در روند از بین رفتن باکتری‌ها، می‌توانید از پزشک بخواهید برایتان یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند.

دندان عصب کشی شده‌ عفونی

احتمال دارد که دندان پس از عصب کشی عفونی شود. این شرایط زمانی ایجاد می‌شود که لایه‌ی پر کننده‌ی دندان محلی برای نفوذ داشته و باکتری‌های موجود در بزاق دهان از لبه‌ی پر شدگی به درون دندان می‌روند. هنگامی که باکتری به داخل محل عصب کشی برسد، در طول چند روز باعث ایجاد عفونت می‌شود. به همین دلیل است که اکثر دندانپزشکان پس از عصب کشی، قسمتی به نام روکش را روی دندان قرار می‌دهند. هرچند قرار گیری روکش همیشه بهترین راه حل نیست زیرا دندانی که اخیرا تحت درمان قرار گرفته است، اگر برای قرارگیری روکش دوباره تراشیده شود، سست‌تر خواهد شد. معمولا دندان عصب کشی و عفونی شده را می‌توان دوباره درمان کرد مگر اینکه ریشه دندان ترک خورده یا قسمتی از دندان که زیر خط لثه قرار دارد شکسته باشد. در چنین مواردی، دندان باید کشیده شود.

نفوذ هوا یا سمنت از نوک ریشه

ممکن است در عصب کشی، سمنت بسیاری استفاده شده و مقداری از سمنت از نوک ریشه به بیرون سرریز کند. اینکه سرریز سمنت باعث درد بشود یا نه به نوع دقیق ماده مورد استفاده، مقدار ماده سرریز کرده و محل نفوذ ماده سرریز کرده بستگی دارد. اگر قبل از عصب کشی، نوک ریشه دارای عفونت باشد، فضا برای قرارگیری کمی سمنت بیشتر وجود خواهد داشت و در نتیجه فرد هرگز متوجه نمی‌شود که سمنت در حال سرریز کردن است. اگر قسمت نوک ریشه‌ی دندان عفونی نباشد، سرریز سمنت باعث ایجاد درد پس از عصب کشی خواهد شد. در موارد نادر، یک حباب کوچک هوا نیز ممکن است از نوک ریشه بیرون زده و باعث ایجاد درد و فشار شود. ممکن است درد ایجاد شده کمی طول بکشد اما در هر صورت این درد عصب کشی دندان به خودی خود برطرف می‌شود.

بزرگی بیش از حد روکش یا ماده پر کننده دندان

اگر روکش نهایی یا مواد پر کننده دندان حتی ذره‌ای بزرگ‌ باشند، با ایجاد فشار اضافی بر روی دندان‌های مجاور باعث آسیب به دندان‌های کناری و ایجاد درد پس از عصب کشی می‌شوند. خوشبختانه، تنظیم روکش یا مواد پر کننده کار آسانی است. دندان پزشک باید مقدار ماده یا روکش دندان را به نحوی تنظیم کند که نقطه اضافی روی دندان وجود نداشته باشد، هرچند باز هم درد دندان پس از عصب کشی بین 3 تا 5 روز باقی خواهد ماند.

نشت هیپوکلریت سدیم

در حین انجام عصب کشی، دندانپزشک ریشه‌های دندان را با هیپوکلریت سدیم می‌شوید. هیپوکلریت سدیم ماده‌ای است که باکتری‌ها را کشته، بافت عصبی باقی مانده را در خود حل کرده، و مواد آبکی که در حین انجام کار در دهان انباشته شده‌اند را شستشو داده و از بین می‌برد. در موارد نادر، ممکن است مقداری از این محلول از نوک ریشه نشت کرده و باعث درد ناگهانی و حتی بی حسی محل شود. پس از اینکه دندانپزشک محل را با آب شستشو داده و پانسمان کرد، ممکن است بیمار به مدت چند هفته به داروی آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد تا درد بعد از عصب کشی ایجاد شده برطرف گردد.

نادیده گرفتن کانال‌ها

دندان‌ها چند کانال دارند و یافتن برخی از این کانال‌ها، مخصوصا در دندان‌های آسیاب کار سختی است. ممکن است دندان پزشک متوجه وجود کانالی نشده، قسمتی از عصب دندان را داخل دندان باقی گذاشته یا حفره کوچکی برای ایجاد عفونت باقی گذارد. اگر قسمتی از عصب باقی بماند، دندان مانند قبل از عصب کشی، به گرما و سرما حساست نشان خواهد داد. اگر وجود باکتری باعث عفونت شود، دندان به فشار حساس خواهد بود. در برخی مواقع، فضایی که باکتری در آن رشد می‌کند بسیار ریز و در نوک ریشه خواهد بود.

هیچکدام از این مشکلات به خودی خود برطرف نمی‌شوند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد دندان عصب کشی شده باید به مرور زمان کاهش یابد. اگر درد کاهش نیافت، بیمار باید به دندانپزشک مراجعه کند. در اکثر افراد برای اینکه عصب کشی با موفقیت انجام شود، به دو جلسه درمان نیاز است. در موارد بسیار شدید، جلسات بیشتری برای تمیزسازی نیاز است. برگشت درد نشان دهنده‌ی شدت مشکل و نیاز به جلسات درمان بیشتر خواهد بود. درد باید با مصرف داروهای مسکنی که بدون نسخه به فروش می‌رسند کمی تسکین یابد. اگر درد دندان بعد از عصب کشی با مصرف چنین داروهایی تسکین نیافت، پزشک داروهایی همچون ایبوپروفن قوی یا نارکوتیک برای بیمار تجویز خواهد کرد. این داروها باید به طور موقت مصرف شوند. پس از اتمام کار، دندانپزشک یک روکش روی دندان قرار می‌دهد. این روکش ممکن است فلزی، طلایی یا پرسلن باشد. علت قرار گیری روکش بر روی دندان جلوگیری از آسیب به دندان است. گاهی درد در اثر روکش جدیدی که قرار داده شده ایجاد می‌شود و پس از اینکه فرد به روکش عادت کرد، درد بعد از عصب کشی دندان نیز از بین می‌رود.

45 Comments to “ درد بعد از عصب کشی به علت عفونت دندان”

 1. Sahar says :پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  من دوروز پیش دندان اسیابی فک بالایم را عصب کشی کردم و این کار را موقعی انجام دادم که لثه ام متورم شده بود و عفونت کرده بود
  پزشک معالجم انتی بیوتیک ها و مسکن های قوی تجویز کرده است اما هیچ تاثیری نداشته
  و من از شدت درد شب ها نمی توانم بخوابم،دهانم را به زور کمی باز می کنم،گلویم درد می کند و گوش و قسمتی از سرم که طرف دندان عصب کشی شده ام است به شدت درد می کند
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   لطفا تشریف بیارید برای معاینه، برای رزرو وقت با شماره تلفن مطب ٠٢١٨٨٧٩٥٢٨٠ تماس بگیرید

  2. فاطمه says :پاسخ

   سلام برای بهتر شدن دندان تون چیکار کردید منم مشابه شما ام

 2. Elsa says :پاسخ

  سلام من یکسال عصب کشی کردم اما بعد از یکسال بعضی اوقات درد دندان اذیتم میکند و همچنین عفونتم داره به حدی ک از لثه ام متورم و قرمز میشود علت ویست

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام درمان عصب کشی تون ناقص یا با مشکل انجام شده

 3. Bahar says :پاسخ

  سلام من دندانم یک سال پیش عصب کشی شده و وقتی غذا بینش گیر کنه و نخ دندون خارج میکنم به شدت لثه ش درد میگیره و تا چند روز درد داره و بعد اوکی میشه تشخیصتون چیه؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام ، پرکردگی دندان با دندان کناری فاصله دارد و باعث گیر غذایی می‌شود. گیر غذایی روی لثه فشار میاورد و باعث درد میشود. حتما جهت اصلاح ترمیم مراجعه کنید.

 4. Tina says :پاسخ

  سلام من دندان درد شدیدی دارم طوری ک گوشم و گلوم درد میگیرهو شب ها منو از خواب بیدار میکنه ولی نوبت برای عصب کشی دارم
  به نظرتون عصب کشی کنم؟ یا عفونت دندانمو خوب کنم بعد عصب کشی کنم؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   شما به پزشک مراجعه بفرمایید هر اقدامی ایشون صلاح میدونن انجام بدین، به طور کلی دندانی که درد خود به خود داره نیاز به عصب کشی داره

   1. ح says :پاسخ

    سلام من دیشب دندونم و عصب کشی کردم و صورتم قسمت بالا ورم داره میشه راهنمایی کنید

    1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

     سلام
     تورم مشكلي نيست برطرف ميشود نگران نباشيد

  2. ستایش says :پاسخ

   سلام دندونم و دو هفتس عصب کشی کردم و یک جلسش مونده و لثه و خود دندون و دندون های کناری و لپم بشدت درد می‌کنه باید چی کار کنم ؟

   1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

    سلام لطفا از دندان بعد از انجام روت كانال به شماره واتس اپ مطب عكس بفرستيد

 5. محمد خضری says :پاسخ

  من چنتا از دندونامو عصب کشی کردم هم دندون عقب و هم از دندون های جلویی و بعدش رفتم برای ارتودنسی اما دکتر گفته موقع ارتودنسی دندون های عصب کشی شده عفونت میکنه و درد میگره باید بکشیشون آیا همچین چیزی امکان داره؟ چون من نمیخوام دندون هامو بکشم اخه دندون زیادی ندارم؟ لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   متاسفانه بدون دیدن گرافی امکان تشخیص وجود نداره، لطفا عکس دندون‌هاتون رو به واتس اپ مطب ارسال کنید ، 09306901601

 6. لیلا. says :پاسخ

  سلام.۶روزه دندون ۷فک پایین رو عصب کشی کردم.بشدت درد داره.طوری ک الان از دردش از خواب پریدم.مدام باید مسکن بخورم.دکتر میگه دردش طبیعیه.آمپول دگزا بزن.اما دردش خیلی شدیده
  نمیدونم مشکلش چیه.
  دکترم کلا ۴۰دقیقه روی دندونم کار کرد.
  ۲۰دقیقه عصبشو کشید.فورا هم تو ۲۰دقیقه پرش کرد.
  قبلا جای دیگه میرفتم حداقل دو یا سه جلسه یک ساعته رو دندونم کار میکردن.

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام متاسفانه امكان نظر دادن بدون ديدن عكس دندان وجود نداره لطفا عكس بعد از كار دندان رو براي ما واتس اپ كنيد

 7. فاطمه says :پاسخ

  سلام من روز ۵شنبه دندون ۲.۳رو عصب کشی کردم ودرد چندانی نداشت ولی از دیروز بعدازظهرکه پر کردم درد خیلی شدید دارم مسکن هم میخورم بی فایده است به نظر شما چه مشکلی داره؟ودندون یک کنارشون رو یک ماه پیش پر کردم اونم از وقتی پر کردم نمیتونم چیزی باهاش گاز بزنم ووقتی فشار میخوره درد می‌کنه وازدیروز اونم دردش شدید شده

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   دندانی كه عصب كشی شده است ممكنه تا شش ماه دردناک باشد و طبيعی است، ولی برای بررسی بيشتر حتما پزشک تون رو در جريان بگذاريد، دندانی كه پر شده نبايد دردناک باشد و حتما مشكلی وجود دارد

 8. سمیر says :پاسخ

  سلام خسته نباشی من دندانم را عصب کشی کردم چن‌روز قرص خوردم خوب شد قرص قطع کردم درد گرفت دوباره ی۱۰روز قرص خوردم ورم لثه خابید دندانم دردش تمام شد اما باز بعد چند روز درد گرفت علت چی می‌تونه باشه و اینکه دکتر دندان پزشک عزیز یک چیز کوچک که باهاش عصب کشی میکرد شکست و تو دندانم جا موند اون گف موردی ندارد الان من نمی‌دونم مشکل چیه لطفا راهنمایی کنید دردش زیاده

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   بدون داشتن عكس بعد از درمان امكان تشخيص و راهنمايي درست وجود ندارد، لطفا از دندان راديوگرافي تهيه فرماييد و به واتس اپ مطب ارسال كنيد

   1. niloo says :پاسخ

    سلام
    من حدودا ۵ ماه پیش دندونمو عصب کشی کردم و الان حدود یه هفته هست که دوباره درد میکنه علت این درد چی میتونه باشه

    1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

     سلام لطفا از دندان بعد از انجام روت كانال به شماره واتس اپ مطب عكس بفرستيد

 9. بهنام says :پاسخ

  درود بر شما،خداقوت بنده یکی از دندان هامو عصب کشی کردم که متوجه شدم درست عصب کشی نشده و مجدداً رفتم پیش دکتر خودم که عکس گرفت و گفت عصب کشی نشده و مراحل عصب کشی را انجام داد و پانسمان کرد گفت چند وقت دیگه بیا تا برات پُر کنم که بنده هر وقت خواستم برم پیش دکتر مربوطه بهونه ایی می اورد که من نتونم برم دندونمو پُر کنم بعد از گذشت ۴ماه الان ۲یا۳روز هست که دندونم درد گرفته و رفتم دندانپزشکی گفت باید عکس گرفته بشه وقتی عکس گرفت گفتند که عصب کشی کامل انجام نشده و متاسفانه عفونت داره و نمیشه کاری انجام به غیر از کشیدن خود دندان اما برو پیش متخصص و عکس OPgبگیر .لطفا بنده راهنمایی کنید.ممنونم

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   متاسفانه پزشك اول به هر دليلي درمان كامل انجام ندادند ، عكس دندانو براي موبايل مطب واتس اپ بفرماييد راهنمايي كنيم

 10. محمد says :پاسخ

  سلام خسته نباشید . من 20 روز پیش دندانم رو عصب کشی کردم .قبل از اینکه عصب کشی کنم صبح ها که از خواب بیدار میشدم دندونم خونریزی داشت .تا اینکه رفتم عصب کشی کردم اما هنوز کنار دندانی که عصب کشی کردم مقدار کم خون هست.ممون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام لطفا عكس بعد از درمان عصب كشي تون رو به واتس اپ مطب ارسال كنيد

 11. Rokhsare says :پاسخ

  .سلام من دیروز عصب کشی کردم دندون چهار فک بالا رو بعدش به حدی درد گرفت دندون عصب کشی شده ام که از شدت درد گریه میکردم من عصب کشی زیاد انجام دادم این مشکلو نداشتم حداقل دردش قابل تحمل بود.الانم ورم کرده به تجویز پزشک دوتا چرک خشک کن میخورم و مسکن هنگام درد.یکم ورم کرده لپم میخواستم ببینم یعنی خوب میشم؟😔

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   علت داشتن علايم به اين شدت بعد از عصب كشي بايد مشخص بشه و معمولا روتين و طبيعي نيست
   لطفا به راديولوژي فك و صورت مراجعه كنيد و از اين دندان يك عكس تهيه كنيد و براي ما در واتس اپ ارسال بفرماييد تا راهنمايي تون كنيم

 12. رضا says :پاسخ

  سلام خسته نباشد من دندونمو عصب کشی کردن چند ماهه اما دکتر گفت عفونت زیاد داره باید بکشی گفت یه هفته دارو مصرف کن کردن ولی تغییر نکرد و با رضایت خودم عصب کشی کرد الان بعد از چن ماه به شدت لثه ام که همون دندونه خیلی درد میکنه یعنی دندونم الان ابسه کرده؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   اگر براتون مقدوره عكس راديولوژي از دندان به واتس اپ ما ارسال كنيد

 13. Vesta says :پاسخ

  سلام من دندونمو عصب کشی کردم 3 روز پیش دندونم درد نمیکنه ولی لپم ورم کرده یکم درد میکنه مسکن میخورم خوب میشه دلیلش چیه ؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام بعد از عصب كشي ورم طبيعي است ، چنانچه درد شديد همراه ورم داشتيد پزشك تون رو مطلع كنيد

 14. یوسف says :پاسخ

  با سلام خانم دکتر بنده دندان شماره 5 بالا را عصب کشی کرده ام و هنوز هم گاهی درد دارم و گاهی نه به دکتر هم گفتم ولی گفت دندانت مشکلی نداره ولی من مطمعنم همونه لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام لطفا عكس بعد از اتمام عصب كشي ارسال بفرماييد واتس اپ مطب

 15. A.. says :پاسخ

  سلام من دندونمو عصب کشی کردم تقریبا دوهفته میشه درگیرشم دومرحله عصب کشی کرد مرحله دوم درد داشتم و پرکردنش هم دومرحله شد مرحله اول چهارروز پیش بود که همون شب دندونم فکم صورتم همه متورم شد وازدرد مثل دیوونه ها فقط راه میرفتم ودوبار بیمارستان رفتم وبا آمپول کمی آروم شدم والان کمی بهتره ولی سردرد شدید دارم ودندونهای همون سمتم وهمین دندون سیاه شدن اصلا نمیدونم عادیه یانه وگفتن فقط ریشه رو پرکردن وچند روز دیگه باید برم تاج رو پرکنن ومن به شدت نگرانم که همه این زجرها رو دوباره بکشم بادکترهم تماس نگرفتم چون اصلا نمی‌تونستم حرف بزنم بنظرتون عادیه یا مشکل ازاستریل نبودن وسایل بوده چون دومرحله اول که عصب کشی بود هیچ عفونتی نداشت والان به جنون رسونده

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام لطفا عكس پايان كار عصب كشي رو به واتس اپ مطب ارسال كنيد

 16. فاطمه says :پاسخ

  سلام من دندان شش پایین رو عصب کشی کردم چهار جلسه رفتم اما هنوز هم پر نکردم و مدام دارم آموکسی کلاو و مترونیدازول میخورم کلی هم مسکن اما دردش آروم نمیشه چرا اینطوری شده آخه

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   اطلاعات درمان رو از پزشكتون جويا بشيد
   بدون اطلاعات كافي امكان پاسخ گويي وجود ندارد

 17. نرگس says :پاسخ

  سلام من دندونمو عصب کشی کردم و پین گذاشتم نه حساسیت به گرما دارم نه سرما و نه قتی میخورم درد میگره ولی یک حالت خاصی در دندانم حس میکردم رفتم دکتر عکس گرفت گفت ریشه سالمه از دیروز دندانم درد گرفته الان مکل من چیست؟ممکنه ریشه شکسته باشد؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام اگر عصب كشی تمام شده مشكل هست حتما به دكترتون مراجعه فرماييد
   اگر يک جلسه از عصب كشی باقيمانده اموكسی سيلين هر ٨ ساعت ميل كنيد

 18. Fati says :پاسخ

  سلام من ۳ روز هست ک از عصب کشی دندون ۷ پایینم میگذره ولی درد زیادی دارم ک با اموکسی سیلین و مترونیدازول و مسکن برطرف نمیشه از دیشب فکم و لبم هم بی حس شده تروخدا بگید مشکلش کجاست؟

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام لطفا از دندان بعد از انجام روت كانال به شماره واتس اپ مطب عكس بفرستيد

 19. ساره says :پاسخ

  سلام خسته نباشید من ۴روز پیش هر دوتا دندان جلوی دهنم(دندان های شماره۱)رو عصب کشی کردم عفونت داشته و داخلی خراب شده بوده به علت اینکه زمین خوردم در بچگی. هنوز پرش نکرم و پانسمان شدست میخاستم بدونم تا چند روز میشه پر نکرد و با پانسمان باشه؟بعد الان بدن درد شدید شدم میگن به خاطر عفونته ولی مگه بدن درد میگیره؟؟؟نباید محل دندونم درد میگرفت؟تازه تبمم نزدیک۴۰هست.تو رو خدا جوابمو بدین من احساس میکنم کرونا گرفتم🤒🤕ولی بقیه میگن نه از عفونت دندوناته

  1. دکتر روشنک غفاری says :پاسخ

   سلام
   تا سه هفته امكان پانسمان نگه داشتن دندان وجود دارد بعد از ان مجدد عفونت خواهد كرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *