بلاگ

بلیچینگ

بلیچینگ

Picture of دکتر روشنک غفاری
دکتر روشنک غفاری

فلوشیپ زیبایی از جنوا ایتالیا

برای مشاوره دندانپزشکی، قیمت ها و گرفتن وقت شماره خود را وارد نماید. ما با شما تماس میگیریم.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها چیست؟

امروزه افراد زیادی بدنبال سفید تر دیده شدن دندان های خود هستند و سفید بودن دندان ها از جمله معیارهای زیبایی محسوب می شود و اعتماد به نفس را بالا می برد، این روش که با استفاده از درمان بلیچینگ امکانپذیر است میتوان به آسانی به این آرزو دست یافت.
روش بلیچینگ یک فرآیند شیمیایی است که بدون برداشت لایه سطحی دندان و یا صدمه به دندان ، رنگ دندان شما را روشن می کند و هیچگونه آسیبی به ساختمان دندان وارد نمی کند. در روش بلیچینگ ماده ای دکلره کننده مشابه اکسیدان روی دندان قرار می گیرد که رنگ های نفوذ کرده به دندان را اکسید می کند و رنگ دندان سفید می شود.

Bleaching – بلیچینگ (سفید کردن دندان)

بلیچینگ

در عمل سفید کردن دندان ها از مواد اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن برای روشن تر کردن دندان استفاده می‌شود. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینا نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند. با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار دارد نیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود.
دو روش اصلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد.

روش اول که سفید کردن در مطب (office) نامیده می‌شود مواد بلیچینگ با غلظت بالا به مدت کوتاهی بر روی دندان قرار می‌گیرد. در این روش سفیدی دندان به سرعت پدیدار می‌شود ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث آسیب به لثه و مخاط دهان شود. در این روش برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از لایه محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور مخصوص محکم می‌گردد. ماده مورد استفاده در بلیچینگ مطب پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید است. ماده دوم نیز در دهان پراکسید هیدروژن ایجاد می نماید. ژل بلیچینگ در این موارد معمولاً حداکثر معادل 35% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد.

از روش‌های دیگر بلیچینگ سفید کردن در منزل می‌باشد که در این روش دندان پزشک یک تری مخصوص پلاستیکی بر روی مدل دندانها پس از قالبگیری از شخص ساخته و ژل‌های بلیچینگ را در اختیار بیمار قرار می‌دهد. بیمار هر روز چند ساعت ژل‌ها را بر روی تری قرار داده و آن را در دهان بر روی دندان‌ها می گذارد. پس از گذشت چند هفته دندان ها به سفیدی مورد نظر می‌رسند. ژل مورد استفاده در این روش بین ده تا شانزده درصد غلظت دارد.

در سال‌های اخیر محصولات زیادی نیز برای سفیدکردن در داروخانه‌ها و سوپر مارکت‌ها ارائه می‌شوند که غلظتی کمتر از ده درصد دارند و به علت نظارت نداشتن دندانپزشک بر مراحل درمان استفاده از آن‌ها توصیه نمی‌گردد.

به طور معمول پس از بلیچینگ بهبود مناسبی در زیبائی دندانها در اثر سفید شدن آن‌ها مشاهده می‌شود. ولی باید دانست این روش بر تمامی رنگیزه‌های دندانی موثر نیست و در برخی موارد بدرنگی شدید دندان‌ها نیاز به درمان‌های طولانی مدت بلیچینگ و یا استفاده از درمان ونیر لامینیت می‌باشد.

بلیچینگ

برای اخذ بهترین نتیجه بهتراست ابتدا درمان در مطب توسط پزشک انجام شود و درمان در خانه با روش home bleach کامل گردد تا نتیجه با ثبات تری حاصل شود.
مشاوره در تلگرام یا تماس با شماره تلفن: 88795280

Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.