ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

Picture of دکتر روشنک غفاری
دکتر روشنک غفاری

فلوشیپ زیبایی از جنوا ایتالیا

برای مشاوره دندانپزشکی، قیمت ها و گرفتن وقت شماره خود را وارد نماید. ما با شما تماس میگیریم.

ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

اغلب دندان‌ها نیاز دارند که با دقتی بیشتر از زمان استفاده از پلاک‌های متحرک، به موقعیت مناسبی جابجا و هدایت شوند، بنابراین به استفاده از وسایل و سیم‌کشی‌های ثابت نیاز خواهد بود. سیم‌کشی ثابت ارتودنسی دارای براکت‌ها و سیم و بندهایی است که به‌طور موقت به روی دندان متصل می‌گردند. یک سیم انعطاف‌پذیر همه‌ی براکت‌ها را به هم وصل می‌کند و به دندان‌ها اجازه حرکت می‌دهد. بیمار نباید خود وسایل سیم‌کشی دندان را از دهان بیرون بیاورد، ازاین‌رو به آن‌ها وسایل ثابت می‌گویند.

براکت‌ها ممکن است از جنس فلز، سرامیک، پلاستیک و یا ترکیبی از این مواد باشند. برخی از براکت‌های فلزی نقره‌ای‌رنگ، اما برخی دیگر طلایی‌رنگ هستند. براکت‌های سرامیکی معمولاً شفاف و همرنگ دندان می‌باشند و به‌طورکلی برای بیمارانی استفاده می‌شوند که می‌خواهند سیم‌کشی‌هایشان کمتر معلوم و قابل‌ رؤیت باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#f0a26a”]

سیم‌کشی‌های ثابت یا وسایل ثابت ارتودنسی رایج‌ترین نوع سیم‌کشی‌های دندان هستند و اغلب مؤثرترین راه برای ردیف کردن دندان‌ها می‌باشند. از این نوع وسایل می‌توان برای رفع مشکلات دندانی استفاده کرد. متخصصین ما در [shortcode-variables slug=”name”]، با توجه به میزان شدت، بهترین و مناسب‌ترین درمان را برای شما توصیه می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ [shortcode-variables slug=”number”] با ما تماس حاصل فرمایید.[/alert]

مزایا


مزایای استفاده از ارتودنسی ثابت عبارت‌اند از:

 • استفاده از آن‌ها در سراسر دنیا انجام‌پذیر است.
 • تقریباً هر نوع اصلاحی را می‌توان با یک فرم قوسی ایده‌آل اجرا کرد.
 • طول دوره درمان نسبتاً کوتاه (حتی در موارد شدید) است.
 • همه‌ی ابزارها و قطعات مخصوص آن از پیش ساخته‌ شده‌اند و متخصص ارتودنسی می‌تواند آن‌ها را مستقیماً روی دندان‌های بیمار خود قرار دهد.
 • اصلاحات و ترمیم‌ها را می‌توان فوراً و مستقیماً در طی جلسات ارتودنسی منظم انجام داد.
 • برای رسیدن به حد مطلوب درمان، به همکاری بیمار نیازی نیست.
 • از آنجایی‌ که بیمار در قرار دادن آن‌ها دستی ندارد، احتمال استفاده نادرست بیمار وجود نخواهد داشت، و از این طریق هیچ آسیبی به وسایل ارتودنسی وارد نمی‌شود.
 • برنامه‌ی درمان با طرح‌ریزی واضح و آسان به صورتی مستقیم پیش میرد.

انواع


بسته به نیاز شما انواع مختلفی از وسایل ثابت ارتودنسی وجود دارد، از جمله:

بریس‌های فلزی

ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

بریس‌های فلزی که اغلب آن‌ها را سیم‌کشی‌های معمول می‌نامند دو مؤلفه‌ی اصلی دارند. این مؤلفه‌ها شامل براکت‌های فلزی هستند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و نیز سیم‌های فلزی که از بین براکت‌ها می‌گذرند تا به دندان‌ها فشار وارد کنند و در نهایت موجب حرکت دندان‌ها شوند. این نوع سیم‌کشی‌ها بیشتر برای نوجوانان استفاده می‌شود، زیرا کم‌هزینه‌ترین نوع ارتودنسی و اغلب سریع‌ترین راه برای حرکت دادن دندان‌ها با موقعیت مناسبشان می‌باشند.

امروز بریس‌های فلزی بسیار کوچک‌تر از گذشته هستند و کمتر از قبل قابل ‌توجه و معلوم می‌باشند. تکنولوژی جدید همچنین سیم‌هایی را تولید کرده است که دندان‌ها را سریع‌تر و با دردی کمتر از گذشته حرکت می‌دهند. همچنین بسیاری از نوجوانان تمایل دارند که رنگ کش دور براکت‌ها را خود انتخاب کنند و این فرصت را به فرد می‌دهند تا سیم‌کشی‌هایش را مخصوص به خود سازد.

بریس‌های سرامیکی

ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

برخی از مزایای براکت سرامیکی عبارتند از:

سیم‌کشی‌های سرامیکی روزی جایگزین بسیار مطلوبی برای سیم‌کشی‌های فلزی بودند. از آنجایی‌ که این براکت‌ها از مواد سرامیکی ساخته می‌شوند، رنگ و بافت آن‌ها همانند دندان بود و تشخیص براکت‌های فلزی روی دندان‌ها بسیار دشوار است. بسیاری از متخصصین ارتودنسی همچنین از سیم‌های استفاده می‌کنند که همرنگ دندان بیمار است، بنابراین کل درمان ارتودنسی واقعاً غیر قابل رؤیت است.

برخی از معایب سیم‌کشی‌های سرامیکی ممکن است شامل این موارد شوند:

امروزه متخصصین ارتودنسی هنوز هم سیم‌کشی‌های سرامیکی را برای بیمارانشان انجام می‌دهند. اگرچه این سیم‌کشی‌ها گران‌تر از سیم‌کشی‌های فلزی هستند، اما کمتر قابل‌ تشخیص هستند و درمان ارتودنسی با این روش سریع‌تر از درمان‌های دیگر خواهد بود. اگر بیمار مراقب نباشد و از بهداشت روزانه‌ی دهان و دندان سر باز زند، این براکت‌ها مانند دندان‌های واقعی می‌توانند به‌راحتی لکه‌دار شوند. همچنین بریس‌های سرامیکی و سیم‌های فلزی همان میزان ناراحتی که سیم‌کشی‌های معمولی داشته‌اند را دارند.

بریس‌های لینگوال

ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

در واقع این سیم‌کشی درست شبیه به سیم‌کشی‌های فلزی هستند به‌ جز اینکه بجای قرارگیری در جلوی دندان‌ها، در قسمت داخلی و پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند. بریس‌های لینگوال (زبانی) یا پشت دندانی دارای مزایایی هستند که عبارت‌اند از:

این بریس‌ها می‌توانند به‌ اندازه‌ی سیم‌کشی‌های فلزی و سرامیکی مؤثر واقع شوند، در حالی‌ که از بیرون از دهان قابل ‌دیدن نیستند. وقتی ‌که بیمار دهان خود را باز می‌کند تنها قسمت‌هایی از آن معلوم می‌شود و از این‌رو بسیار نامحسوس‌تر از براکت‌ها و سیم‌هایی هستند که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند. بریس‌های لینگوال همچنین گزینه‌ی مناسبی برای کسانی است که دچار مشکلات ارتودنسی شدیدی هستند که به درمان گسترده‌تری نیاز دارند.

این بریس‌ها همچنین با جنبه‌های منفی همراه هستند که این باعث می‌شود تا برای بسیاری از بیماران گزینه‌ای نامناسب تلقی شوند:

تمیز کردن این بریس‌ها بسیار دشوار است، همان‌طور که فرد قادر به دیدن آن‌ها نیست، نمی‌تواند به‌ دقت و تا حد کافی قسمت پشت دندان‌ها را تمیز کند. این بریس‌ها همچنین صحبت کردن را با مشکل مواجه می‌کنند؛ مانند همه‌ی درمان‌های ارتودنسی، یک منحنی آموزشی برای صحبت کردن وجود دارد، اما این امر در بریس‌های لینگوال اغلب دشوارتر از انواع دیگر سیم‌کشی‌ها می‌باشد. از آنجایی‌که مدت‌ زمان و هزینه بیشتری نسبت به سیم‌کشی‌های معمولی برای این روش مورد نیاز است، اکثر بیماران این روش را انتخاب نمی‌کنند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

بریس‌های سلف لیگیت یا سیستم دیمون، مانند سیم‌کشی‌های فلزی و سرامیکی معمولی، از سیستم براکت و سیم استفاده می‌کنند. این روش شاید نوعی از سیم‌کشی‌هایی باشد که امروز اکثر متخصصین ارتودنسی از آن استفاده می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها هنوز سیستم معمولی‌تر را بکار می‌برند. در این نوع از سیم‌کشی‌ها از براکت‎های باز و بسته شونده استفاده می‌شود که بجای کش دور براکت، خود براکت‌ها سیم را در خود نگه می‌دارند.

به نظر می‌آید که نسبت به انواع دیگر ارتودنسی، در این سیم ‌کشی‌ها غذای کمتری گیر کند و درد کمتری احساس شود و همچنین تعداد مراجعه‌ی بیمار به متخصص ارتودنسی کاهش می‌یابد. این نوع از سیم‌کشی‌ها می‌توانند هم از جنس فلزی و هم سرامیکی باشند، اما گزینه‌ی مناسبی برای هر بیمار بشمار نمی‌آیند. اگر چه این بریس‌ها مدت‌زمان درمان را کوتاه‌تر می‌سازند اما ممکن است همه ویژگی‌های لازم برای موفقیت در درمان ارتودنسی را برای فرد نداشته باشند.

مراحل انجام ارتودنسی ثابت


قرار دادن سیم‌کشی‌های ثابت مرحله‌ای بسیار مهم است. این روش توسط متخصص ارتودنسی و در طی 45 دقیقه یا یک ساعت انجام می‌گیرد.

مراحل اولیه

 • متخصص ارتودنسی یک فضا نگه‌دارنده‌ی پلاستیکی را نصب می‌کند تا لب‌ها را کنار بزند و دید کافی از دندان‌ها داشته باشد.
 • اولین مرحله شامل تمیز کردن دندان‌ها است تا سیم‌کشی‌ها را روی دندان‌های تمیز نصب کنند.
 • سپس دندان‌ها را خشک می‌کنند و یک ماده‌ی پاک‌کننده روی آن‌ها قرار می‌دهند و چند ثانیه بعد آن را می‌شویند.
 • از یک ژل برای مشخص کردن موقعیت و مکان بریس‌ها استفاده می‌شود، این ژل باعث می‌شود که سطح دندان کمی زبر شود.
 • این سطح زبر اجازه می‌دهد تا چسب بهتر اثر کند و بر یس‌ها را محکم‌تر به دندان بچسباند.

جایگذاری سیم‌کشی‌ها

اکنون زمان نصب سیم‌کشی‌ها است. از یک چسب یا رزین مخصوص بین دندان و بریس سرامیکی یا فلزی استفاده می‌شود. هر بریس به یک‌ دندان می‌چسبد و سپس متخصص ارتودنسی چسب اضافه را پاک می‌کند. برای ثابت و دائم نگه‌ داشتن هر بریس روی هر دندان از یک نور آبی قوی برای سفت کردن رزین استفاده می‌شود. این کار برای هر دندان به مدت چند ثانیه انجام می‌شود. در نهایت حلقه‌ها را قرار می‌دهند و نباید تا آخر روند درمان حرکت داده شوند.

قرار دادن سیم‌ها

اینک زمانی است که کار به پایان می‌رسد. متخصص ارتودنسی فضا نگه‌دارنده‌ها را که برای دید کامل دندان‌ها در دهان قرار داده بود، برمی‌دارد. سیم در مرکز هر حلقه قرار می‌گیرد و با بندهای پلاستیکی وصل می‌شود. این بندهای پلاستیکی که به آن لیگاچور می‌گویند، هر دندان سیم شکی شده را رنگی خواهند کرد. کار نصب سیم‌کشی‌ها در اینجا به پایان می‌رسد.

مراقبت


ارتودنسی ثابت برای درمان ناهنجاری و بی نظمی شدید دندان

مسواک‌های مخصوص ارتودنسی دارای یک سر برسی بلندتر برای دسترسی بهتر به اطراف سیم کشی‌ها می‌باشند. مسواک زدن را به صورت آرام ولی مستقیم انجام دهید تا سیم کشی‌ها و سطوح دندان همگی مسواک زده شوند. برس‌های بین دندانی به راحتی و بطور موثری اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را تمیز می‌کنند. مسواک‌های تک برسه (مسواک‌هایی که یه دسته برس‌دار هستند) برای جاهایی که دسترسی به آنها دشوار است، مفید هستند. تارهای برس مسواک می‌توانند در سطح دندان‌ها و زیر لبه‌ی لثه‌ها تا شوند.

هزینه


هرگاه که فردی تصمیم به انجام درمان ارتودنسی بگیرد، سؤال درباره‌ی هزینه‌های آن به ذهنش خطور خواهد کرد. پاسخ این سؤال برای هر فرد متمایز خواهد بود زیرا هزینه‌ها برای انواع سیم‌کشی‌ها متفاوت است. هزینه درمان با سیم‌کشی‌های ثابت به نوع تجهیزات ثابت و مدت‌ زمان پیش‌بینی‌شده برای درمان بستگی دارد. همچنین تجربه و مهارت متخصص ارتودنسی و موقعیت جغرافیایی مطب یا کلینیک وی در تعیین هزینه‌ی نهایی درآن ارتودنسی حائز اهمیت هستند.