ونیر دندان

ونیر دندان پوسته‌ای بسیار نازک است که به طور سفارشی از مواد نیمه شفاف همرنگ دندان ساخته می‌شود تا با پوشاندن سطح جلوی دندان‌ها آنها را زیباتر نشان دهد یا از سطح آسیب دیده دندان‌ها محافظت کند. از آنجایی که ونیر لمینت برای مرتب کردن دندان‌های نامرتب به‌هم‌فشرده یا جلو آمده، سفید کردن دندان‌ها و بستن فاصله بین دندانی به کار برده می‌شود، می‌توان آن را جایگزین ارتودنسی دانست.

چون ونیر بسیار نازک است و هیچ فلزی در آن وجود ندارد، حالتی نیمه شفاف دارد که ظاهری طبیعی به دندان می‌دهد که زیر نور فلورسنت و یا فلاش عکاسی نیز غیرطبیعی به نظر نخواهد رسید.

اگر از شکل دندان‌های خود راضی نیستید، می‌توانید با لمینت دندان‌هایی زیبا و لبخندی جذاب داشته باشید. این درمان دندانپزشکی زیبایی نقص‌هایی مانند ترک خوردن، نامرتبی و تغییر رنگ دندان‌ها را می‌پوشاند. متخصصین ما در دندانپزشکی زیبایی دکتر روشنک غفاری مراقبت‌ها و درمان‌هایی را برای نگهداری از دندان‌ها ارائه می‌دهند که زیبایی همیشگی لبخندتان را تضمین می‌کند. دندانپزشکان مجرب ما مناسب بودن درمان لمینت را در جلسه مشاوره بررسی می‌کنند. لمینت معمولاً برای موارد شدید ترک خوردن، لب پر شدن، فاصله‌دار بودن، ساییدگی و لک شدن و تغییر رنگ دادن دندان‌ها توصیه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره لمینیت دندان یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ 02188795280 تماس حاصل فرمایید.

کاربرد لمینت دندان


مهم‌ترین کاربردهای لامینت عبارت است از:

  • بستن فاصله بین دندانی که به "مثلث سیاه" معروف است.
  • ترمیم پوسیدگی، فرسودگی و سایش و جایگزینی مینای ساییده شده
  • تغییر شکل، بلندی و پهنای دندان
  • بهبود تقارن و جهت‌گیری دندان‌ها، تغییر شکل دندان‌های نامرتب و بی‌نظم
  • تغییر فام و ارزش رنگ (روشنی)
  • پوشاندن نقص‌های دندان
  • اصلاح اکلوژن و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها

انواع


دندانپزشک با توجه به نوع مشکل و نقص دندان، نوع مناسب لمینت را توصیه می‌کند.

در ادامه سه نوع متداول ونیر را توضیح می‌دهیم.

ونیر پرسلینی (لومینرز)

ونیر پرسلینی بادوام‌ترین نوع لمینت است که ماندگاری آن بسته به میزان مراقبت بیمار 10 ـ 5 سال است. مزیت دیگر این نوع لامینت که از نیمه شفاف بودن آن نشأت می‌گیرد، شباهت آن به مینای دندان است. به علاوه پرسلین در برابر لک شدن مقاوم است و به این ترتیب دندان‌ها تا مدتی طولانی زیبا و درخشان یاقی خواهد ماند.

لومینرز عنوان تجاری ونیر پرسلینی است. تفاوت بین ونیر لمینت معمولی و لومینرز به شیوه تولید و اجرای آنها مربوط می‌شود. روکش نازک لومینرز به باریکی لنز است و دندانپزشک لومینرز را بدون تراشیدن دندان، روی آن قرار می‌دهد. برای این که بتوان درمان لومینرز و لامینت را انجام داد، باید سطح کافی از دندان باقی مانده باشد تا بتوان ونیر را به خوبی روی آن چسباند و نتیجه‌ای قابل قبول و ماندگار به دست آورد.

ونیر کامپوزیتی

دندانپزشک برای انجام ونیر کامپوزیتی یا ونیر مستقیم، رزین کامپوزیت را روی دندان می‌زند و سپس آن را شکل می‌دهد تا دندانی زیبا ایجاد شود. اگرچه ونیر کامپوزیتی ارزان‌تر از ونیر پرسلینی است، اما ظرف یک تا دو سال ترک برمی‌دارد و به راحتی لک می‌شود. به علاوه دندانپزشک باید مهارت و دقت بالایی برای شکل دادن به کامپوزیت داشته باشد.

ونیر کامی

این درمان تخصصی یکی از روش‌های درمان ساییدگی دندانی است که عمدتاً در سمت کام (سقف دهان) دندان‌های پیشین فک بالا بروز می‌یابد. این نوع ساییدگی دندان غالباً پی‌آمد خوردگی اسیدی است و از عوارض بیماری‌هایی مانند رفلاکس اسید یا بولیمی (پرخوری عصبی) محسوب می‌شود. البته پیش از انجام ونیر کامی باید علت این ساییدگی تشخیص داده و درمان شود. ونیر کامی از طلا، پرسلین و کامپوزیت تهیه می‌شود.

مراحل لمینت دندان


لمینت دندان در سه مرحله زیر روی دندان قرار می‌گیرد:

ارزیابی وضعیت و مشاوره

دندانپزشک از دندان‌ها عکس و قالب می‌گیرد و احتمالاً دستور رادیوگرافی نیز می‌دهد تا تشخیص دهد که چه اقداماتی باید برای رسیدن به لبخندی رویایی انجام شود. دندانپزشک از متخصصین دیگری مانند ارتودنتیست و متخصص لثه نیز برای متقارن ساختن لبخند یا درمان مشکلات آسیب زننده به ساختارهای نگهدارنده دندان کمک می‌گیرد.

آماده‌سازی دهان و قالب‌گیری

دندانپزشک و متخصص لابراتوار پس از تهیه طرح درمان و تعیین بلندی، شکل، بافت سطح، سایه رنگ و موقعیت دقیق هر دندان تصمیم می‌گیرند که آیا لازم است ساختار دندان تراش داده و برداشته شود یا خیر. در بسیاری از موارد لازم نیست که دندان برای قرار دادن ونیر تراش داده شود یا میزان این آماده‌سازی حداقل است. اگر لازم باشد که تغییرات جدی‌تری در شکل یا موقعیت دندان ایجاد شود یا اگر نقص‌های دندان متعدد باشد، دندان باید بیشتر تراش داده شود، در این حالت روکش موقت روی دندان گذاشته می‌شود تا بیمار در مدت انتظار برای آماده شدن لمینت نیز لبخندی زیبا داشته باشد. از دندان‌ها و ساختارهای نگهدارنده قالب گرفته می‌شود و همراه با عکس، اندازه‌های صورت، بایت و حرکات فک به لابراتوار فرستاده می‌شود.

تحویل و باندینگ ونیر

در مرحله آخر دندانپزشک از اندازه بودن و ظاهر مناسب ونیر مطمئن می‌شود، سپس این روکش زیبایی نازک را به جلوی دندان‌ها می‌چسباند. عامل‌های باندینگ از کامپوزیت یا مواد همرنگ دندانی تشکیل می‌شود که برای پر کردن دندان به کار برده می‌شود. تمام بیماران در سراسر جهان از نتیجه درمان رضایت دارند. چنانچه موقعیت یا بلندی دندان‌ها تغییر کرده باشد، مدتی طول می‌کشد تا بیمار به لمینیت عادت کند و بتواند آواها را به درستی تلفظ کند؛ این مدت از چند ساعت تا چند هفته متغیر است.

پس از درمان


دندان‌ها معمولاً تا چند روز پس از آماده‌سازی و قرار دادن لمینت دائمی دردناک است. بیمار می‌تواند برای تسکین درد مسکن مصرف کند. به بیماران توصیه می‌شود که استراحت کنند و برای کاهش ورم از کمپرس استفاده کنند. همچنین از بیمار خواسته می‌شود که تا چند روز مراقب تغذیه خود باشد و غذاهای نرم میل کند. دوران بهبود ونیر کوتاه است و با توجه به نتایج چشمگیری که به دست می‌دهد، مسلماً ارزش تحمل این اندک ناراحتی و ورم را دارد.

مراقبت از لمینت


لمینت نیز دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارد و رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ آن ضروری است. بنابراین باید به طور منظم مسواک بزنید و بین دندان‌ها را نخ بکشید تا باکتری‎ها و ذرات غذایی از بین دندان‌ها خارج شود که ممکن است به دندان‌ها و سطح لمینت آسیب بزند.

آیا ونیر به مرور زمان لک یا تیره می‌شود؟


ونیرهای مرغوب تهیه شده از پرسلین تراکم بالایی دارند و به خوبی پولیش می‌شوند. لومینرز به ندرت لک می‌شود و رنگ آن بسیار پایدار است. چون تمام رنگدانه‌ها نه در سطحی که در نهایت ساییده می‌شود، بلکه داخل بدنه شیشه‌ای مدفون است، بنابراین ته رنگ اولیه به مرور تغییر نمی‌کند. ونیرهای ارزان‌تر تهیه شده از قطعات یک‌پارچه‌ی پرسلینی لک‌های سحطی دارند تا بیشتر به بقیه دندان‌ها شباهت پیدا کنند. چون رنگدانه‌های سطحی این نوع ونیر به مرور ساییده می‌شود، ونیر در نهایت روشن‌تر خواهد شد.

استحکام


لمینت استحکام و دوام بالایی دارد، اما دوام آن مانند بسیاری از امور زندگی مشروط و وابسته به عامل‌های متعدد است. اگر دندانپزشک هنگام آماده‌سازی دندان سعی کرده باشد که ساختار دندان را حفظ کند و هنوز مینا روی بخش اعظم تاج دندان وجود داشته باشد، ونیر استحکامی فوق‌العاده خواهد داشت و حتی محکم‌تر از دندان طبیعی خواهد بود. اما اگر مقدار زیادی از دندان تراش داده شده باشد و هیچ مینایی باقی نمانده باشد، لامینت انتخاب مناسبی نخواهد بود. پیوند، بدون وجود مینای دندان قوی نخواهد بود و به این ترتیب طول عمر ترمیم کاهش خواهد یافت، به ویژه اگر بیمار عادت به دندان قروچه و روی هم ساییدن دندان‌ها داشته باشد. با توجه به مقاومت کششی شیشه احتمال دارد که لبه‌های ونیر یا روکش در اثر تحمیل فشار ناشی از دندان قروچه کردن ترک بردارد یا لب‌پر شود. همان‌طور که گفته شد، مقاومت پرسلین حدوداً 90 % مقاومت مینای دندان است.

هزینه


هزینه لمینت به تقارن بافت قبل از درمان، مرتب بودن دندان‌ها، متحرک بودن لب و میزان مشخص بودن دندان‌ها هنگام لبخند زدن، شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها (بایت)، میزان تغییر شکل لازم دندان، بلندی و روشنی دندان و ... بستگی دارد. همچنین هزینه لامینت به تجربه متخصص لابراتوار (سرامیست) نیز بستگی دارد. بسیاری از بیماران به این نکته توجه نمی‌کنند که در واقع این دندانپزشک، دندانپزشک زیبایی و پروستودنتیست نیست که ونیر را می‌سازد، بلکه متخصص لابراتوار طرف قرارداد این پزشکان است که ونیر را تهیه می‌کند. بدیهی است تجربه و مهارت این متخصص بر ظاهر و کیفیت نهایی لمینت اثر می‌گذارد.